Zajímavosti ze světa organické chemie
Deriváty - karbonylové sloučeniny II:
Olestra, kontroverzní náhražka tuku
Ve světě výživy a potravinářství došlo k mnoha pokusům o vytvoření zdravějších alternativ k tradičním kuchyňským olejům a tukům. Jednou z takových novinek je Olestra, syntetická náhražka tuku, která se proslavila koncem 90. let. Olestra, vyvinutá společností Procter & Gamble, měla dodat jídlu bohatou chuť a texturu tuku avšak bez kalorických následků. Jeho cesta z laboratoře na trh však byla plná kontroverzí a smíšených výsledků. V tomto článku prozkoumáme historii, výhody, nevýhody a konečný osud Olestra.
Úvod
Olestra (obchodním názvem Olean) je polyester sacharózy, byla vyvinuta jako látka připomínající svou chutí tuky. Olestra je chemikálie náhodně objevená při výzkumu v roce 1968 firmou Procter & Gamble. Stalo se tak při výzkumu s cílem najít tuky, jež by byly snadněji stravitelné pro předčasně narozené děti. Olestra se častěji řadí do skupiny derivátů karboxylových kyselin, nicméně s ohledem na obsah karbonylové skupiny jsem si ji dovolil zařadit mezi karbonylové sloučeniny. Karbonylové sloučeniny jsou organické látky obsahující karbonylovou skupinu >C=O. Olestra je směs hexa-, hepta- a oktaesterů sacharózy s různými mastnými kyselinami.
Obrázek výše: Chemická struktura molekuly olestry.
Olestra funguje tak, že se v těle nevstřebává. Prochází trávicím traktem nezměněná a je vyloučena stolicí. Po přidání do potraviny olestra nezvýší podíl tuků, nepřidá na kaloriích a ani nezvýší obsah cholesterolu v potravině. Jedná se o sloučeninu, jež bývá (či spíše bývala) používána v přípravě tradičních pochoutek bohatých na tuky. Především šlo o bramborové lupínky, za účelem snížit obsah tuku. Snížení množství tuku má ovšem za následek také snížení obsahu vitaminů rozpustných v tucích (vitaminy A, D, E a K), což je nežádoucí. Potraviny s přídavkem olestry musely tedy být uměle obohacovány o kompenzační množství vitaminů A, D, E a popř. K.
Poměrně dlouhou dobu se zdálo, že olestra je zcela bez vedlejších účinků. Nicméně mezi lety 1996 a 2003 bylo na výrobcích s přidanou olestrou varování. Olestra může způsobit křeče v břiše a řídkou stolici. Varování upozorňovalo i před sníženou schopností absorpce některých vitamínů a dalších živin. Následně v roce 2003 FDA (Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) na základě nových podnětů toto varování odstranil.
Přestože olestra má uvedené vedlejší účinky, dosud nebyla zcela stažena z trhu a i dnes se s ní můžeme v některých specifických výrobcích setkat. Týká se to zejména některých zemí.
Jak se vyrábí?
Olestra se vyrábí reakcí sacharózy s kyselinou palmitovou nebo jinými mastnými kyselinami. Výsledná sloučenina je pak hydrolyzována, aby se odstranily zbytky mastných kyselin.
Jak funguje?
Olestra má podobnou strukturu jako tuky, ale je menší a lehčí. To způsobuje, že je nevstřebávána v tenkém střevě a je vylučována z těla nezměněna.
Použití
Olestra se používá v řadě potravin, včetně chipsů, popcornu, cereálií, sušenek a pečiva. Je to populární volba pro lidi, kteří se snaží snížit svůj příjem kalorií a tuků.
Výhody a nevýhody
Výhody:
- Olestra může pomoci snížit příjem kalorií a tuků.
- Olestra je bez cholesterolu.
- Olestra není vnímána jako tuk, takže může být užitečná pro lidi s určitými zdravotními problémy, jako je cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění.
Nevýhody:
- Olestra může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou průjem, plynatost a bolesti břicha.
- Olestra může ovlivnit vstřebávání některých vitaminů a minerálů, jako jsou vitaminy A, D, E a K.
Závěr
Olestra je umělá náhrada tuku, která má řadu výhod, ale také některé nevýhody. Je důležité si být vědom obou těchto faktorů před rozhodnutím, zda ji budete konzumovat.
Zdroje:
[1] Health, „Healthy & Hot,“ 18 7 2007. [Online]. Available: http://www.healthyandhot.com/everything_you_wanted_to_know_about_olestra.htm. [Přístup získán 7 6 2013].
[2] http://www.osel.cz/1065-dieta-a-olestra-nas-muze-zbavit-nekterych-toxinu.html. [Přístup získán 8 12 2019].